



| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.5 mm |
| Width | 7.6 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Depth | 2.65 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Contact Plating | Tin |
| Type | General Purpose |
| Output Current | 22 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Channels | 4 |
| Turn-On Delay Time | 32 ns |
| Propagation Delay | 50 ns |
| Data Rate | 90 Mbps |
| Channel Type | Unidirectional |
| Rise Time | 2.5 ns |
| Nominal Supply Current | 530 µA |
| Isolation Voltage | 846 V |
| Max Input Current | 9 mA |
| Isolated Power | No |
| Pulse Width Distortion (PWD) | 3 ns |
| Schedule B | 8543709655 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Operating Supply Current | 4.1 mA, 7.1 mA |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
Stock: 1426
Distributors
pcbx
Unit Price$5.85665
Ext.Price$5.85665
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $5.85665 | $5.85665 |
| 10 | $4.55882 | $45.58820 |
| 25 | $4.23446 | $105.86150 |
| 50 | $4.07677 | $203.83850 |
| 100 | $3.92498 | $392.49800 |
| 300 | $3.78556 | $1135.66800 |
| 500 | $3.65109 | $1825.54500 |
| 1000 | $3.52140 | $3521.40000 |
